Wycieczka do Ostrołęki

Dnia 11 października 2023r. uczniowie klas I, IIa, IIb, i III LO wzięli udział w wycieczce do Ostrołęki, oto relacja uczennicy klasy IIa:

Wyjechaliśmy ze szkoły o godz. 8.00, godzinę później dotarliśmy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Odwiedziliśmy tam sklep z pamiątkami: na półkach stały książki i komiksy dotyczące II Wojny Światowej oraz interesujące przedmioty nawiązujące do tych czasów. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i przeszliśmy do atrakcji, jakimi były warsztaty, strzelnica i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Nasze warsztaty polegały na edukacyjnej grze w karty. Napisane na nich były części losów różnych osób ważnych w historii powojennej Polski, które po dopasowaniu stworzyły spójną całość. W ich podsumowaniu znalazły się dylematy dotyczące wyborów życiowych tych osób, my zaś musieliśmy je rozwiązać i uzasadnić odpowiedź.

Kolejną atrakcją była strzelnica cyfrowa. Przypominała symulator komputerowy z różnymi scenariuszami walki. Rozgrywka przebiegała w kilku rundach, podczas których celowaliśmy w tarcze oraz różne przedmioty.

Po zabawie na strzelnicy przeszliśmy do zwiedzania muzeum. Przewodnik przedstawiał nam filmy historyczne na dużym ekranie i opowiadał życiorysy wielu ważnych bohaterów II Wojny Światowej oraz czasów powojennych żołnierzy AK. Mieliśmy okazję zobaczyć także cele więzienne, w których przetrzymywano AK-owców, listy do rodzin, narzędzia tortur stosowane podczas przesłuchań więźniów.

Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Żołnierzy Wyklętych dotarliśmy do Mauzoleum Bitwy po Ostrołęką. Obejrzeliśmy film prezentujący codzienne życie mieszkańców tego miasta, które pewnego dnia zostało zakłócone przez najazd wojsk rosyjskich. Dowiedzieliśmy się o losach bitwy pod Ostrołęką, jej tragicznym zakończeniu oraz ofiarach poległych w bitwie.

Po zwiedzaniu wyruszyliśmy do Galerii Bursztynowej. Mogliśmy tam odpocząć, zjeść coś, a następnie ruszyć do kina.

Około godziny 18.00 rozpoczęliśmy oglądanie seansu filmowego w kinie Jantar. Był to film " Dźwięk wolności". Film był oparty na prawdziwych zdarzeniach. Opowiadał o porwaniach dzieci i ich sprzedaży na czarnym rynku, co według statystyk rośnie z roku na rok. Głównym bohaterem był policjant, który zajmował się śledztwami dotyczącymi takich przypadków. Udało mu się uratować pewnego chłopca, Miquela. On jednak wyznał, że jego siostra Rocio jest w rękach porywaczy i prosił o jej uratowanie. Dzięki staraniom wielu osób udało się szczęśliwie odebrać dzieci i pojmać przestępców. Film wywarł na nas ogromne wrażenia, co daliśmy wyraz brawami na koniec seansu. Do szkoły wróciliśmy około godz. 21.00. Byliśmy zmęczęni, ale pełni wrażeń i ekscytacji. Potem rozeszliśmy się do domów.