Lekcja edukacyjna

 24 stycznia o godz.8.00 na lekcji religii w klasie IaLo odwiedziiła nas Pani z inspekcji sanitarno-epidemiologicznej w Przasnyszu. Swoją wizytę zaczęła od przedstawienia się i zaprezentowania wstępnego planu naszych zajęć. Rozdała nam kartki, na których mieliśmy wypisać 3 najważniejsze dla nas wartości, a potem wrzucić je do pudełka. Po zebraniu i zliczeniu wszystkich głosów okazało się, że największą wartością dla naszej klasy jest rodzina. Drugie miejsce zajęła przyjaźń, a trzecie miłość.

Następnie wypisaliśmy wszystkie rzeczy, które uzależniają. Na liście znalazły się mi. alkohol, papierosy, narkotyki, telefon, internet czy gry komputerowe. Po zakończeniu tej listy Pani prowadząca przeczytała nam kilka krótkich opowiadań o tym, jk narkotyki zniszczyły młodym ludziom życie. Obok wypisanych wcześniej uzależnień dodaliśmy ich skutki. Z tego wywnioskowaliśmy, że pokrywają się one z naszymi cenionymi wartościami.

Później Pani prowadząca zaprenentowała nam dwie interesujące pary okularów. Po założeniu jednych mogliśmy zobaczyć to, co widzi osoba po spożyciu narkotyków. Drugie zaś były imitacją wizji, jaką ma ktoś nietrzeźwy, pod wpływem 3 promili alkoholu we krwi. Wśród nas znalazło się wielu ochotników, którzy chętnie chcieli wytestować te wynalazki. Pomogło nam to bliżej określić, jaki wpływ  na nasze zmysły mają substancje psychoaktywne. Przy wspomnianych pierwszych okularach, próbowaliśmy trafić piłką do kosza naprzeciwko. Każdy z nas miał trzy podejścia, jednak nikomu się to nie udalo. Po założeniu drugich okularów, ochotnicy próbowali położyć piłkę równo do stojącego kubka. Zazwyczaj kubki przewracały się, a piłki spadały.

Na końcu nastąpiło krótkie pożegnanie z panią prowadzącą, a potem wszyscy przeszliśmy do swoich codziennych zajęć.


Marlena Topa