Zespół Placówek Oświatowych w Jednorożcu

Logo szkoły

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ADAMA CHĘTNIKA

Młode Kurpie na Dożynkach Prezydenckich

                ,,Młode Kurpie” z Jednorożca na Dożynkach Prezydenckich

- Spała 2017

        W dniach 16-17 września w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W tym roku Mazowsze, jako jeden z regionów Polski, reprezentowała ośmioosobowa Grupa Wieńcowa z Zespołu ,, Młode Kurpie”, działającego przy Zespole Placówek Oświatowych w Jednorożcu.

         To jest wielkie wyróżnienie dla członków i opiekunów Zespołu ze strony organizatorów tegorocznych Mazowieckich Dożynek Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej w Sierakowie, które odbyły się 27 sierpnia. ,,Młode Kurpie” wystąpiły z pieśnią, tańcem kurpiowskim i recytacją, wraz z Zespołem Ludowym ,,Krasne,” w Ceremoniale Dożynkowym, w tzw. ,,Obtańczeniu Wieńca”, podczas dzielenia się chlebem Gospodarzy Dożynek z Gośćmi uroczystości. Dziewczęta z Zespołu towarzyszyły też podczas uroczystości Marszałkowi Sejmiku- Adamowi Struzikowi oraz Radnej Sejmiku - Wiesławie Krawczyk, Wójt Gminy Przasnysz - Grażynie Wróblewskiej i Staroście Przasnyskiemu - Zenonowi Szczepankowskiemu. Po zakończeniu odebraliśmy wiele życzliwych opinii i komentarzy od władz i organizatorów, także z ust Starosty Przasnyskiego, za co bardzo dziękujemy. 

          Do Spały przyjechaliśmy w sobotę -16 września, aby zaprezentować obtańczenie pięknego wieńca Mazowsza, podczas konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, a nasz wykonany został przez Rodzinę Burskich z Bogatego już na uroczystości dożynkowe w Sierakowie. Mazowiecki wieniec otrzymał wyróżnienie, ale faktycznie wyróżniał się głębokim przesłaniem religijnym i patriotycznym. Postać Jezusa Miłosiernego, otulona sercem wyplecionym z różnych zbóż, kwiatów i ziół, opasana wymownymi słowami: ,,Mazowsze- Serce Polski”, ,,Boże Błogosław Polsce” i ,,Jezu, Ufam Tobie”, a na wierzchołku Biały Orzeł z rozpiętymi skrzydłami. Wieniec wzbudzał zachwyt wielu gości dożynkowych, fotoreporterów i operatorów kamer, a następnego dnia także Pary Prezydenckiej.    

        Młodzież z Zespołu była najmłodszą Grupą Wieńcową, na co zwrócili uwagę etnografowie i mocno podkreślili rolę przekazywania młodemu pokoleniu tradycji w celu jej zachowania i kontynuacji. Prezentacja naszej grupy wokół wieńca bardzo się podobała, a skoczne, kurpiowskie melodie pieśni, kolorowe stroje i furkoczące wstążki podczas fafura, dodatkowo przyciągały uwagę gości z różnych regionów Polski.  

      W niedzielę, 17 września, Spała przywitała Parę Prezydencką i gości z całej Polski deszczową aurą. Przed Kaplicą Polową AK, gdzie każda z Grup Wieńcowych otrzymywała Podziękowanie za prezentowanie swojego regionu podczas Dożynek, ustawione były wszystkie wieńce. Jako Goście Specjalni, z Wieńcami przybyły także Grupy Wieńcowe z Rumunii - z Okręgu Suczawa, z Ukrainy - z Obwodu Lwowskiego, z Litwy z Obwodu Wileńskiego i z Czech - z Zaolzia i z Białorusi, a także Grupa ,,Solidarność”. Przy Mazowieckim Wieńcu przywitaliśmy Parę Prezydencką, której twarze ożywiły się przy skocznych rytmach i wesołej melodii pieśni kurpiowskiej ,,Cerwonem zasiała, a modre ni wesło…”, za co bardzo nam podziękowali. Wyrażone uznanie Pana Prezydenta, podczas wręczania nam Dyplomu Podziękowania, należy odczytać jako wyraz uszanowania dla pielęgnowania i kultywowania tradycji i dziedzictwa narodowego, jakim jest dorobek kulturowy Kurpiów Puszczy Zielonej. Chciałabym, aby te słowa mocno wybrzmiały w celu wyrażenia dumy z naszej Młodzieży z Zespołu, ale także przekazania gratulacji Rodzicom, ponieważ mają znaczący wkład w pielęgnowanie naszej regionalnej tożsamości, jak również władze, które wspierają naszą działalność. Oczywiście uwieczniliśmy na zdjęciach to niecodzienne spotkanie z Parą Prezydencką. 

  Następnie wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach, relacjonowanych w różnych mediach. Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu szczególnie podziękował rolnikom za ich trud i pracę w mijającym roku.

 Spała, koło Tomaszowa Mazowieckiego, na 2 dni stała się stolicą Polski z barwną paradą regionalnej ludowości - śpiewem, tańcem, rękodziełem. W ,,Miasteczku Regionów” można było skosztować specjałów kuchni regionalnych o niepowtarzalnych smakach domowych dań. W mazowieckim namiocie gościł nas Krzysztof Zaniewski oraz Grażyna i Wiesław Więch z Gospodarstwa Agroturystycznego w Ossowie k/ Kobyłki, gdzie serdecznie zapraszają na coś dla ciała, ale i dla ducha.

          Spalskich dożynki sięgają 1927r., więc w tym roku obchodzone było  już 90-lecie ich pierwszej organizacji. Joanna Dębiec w swoim artykule ,,Spała - królestwo dożynek, czyli barwna historia dożynek prezydenckich”, opisuje krótko ich historię. W okresie międzywojennym Spała była letnią siedzibą prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej. Z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego, 90 lat temu - w Spale zorganizowano pierwsze ogólnokrajowe uroczystości dożynkowe. Bardziej lub mniej barwne miały charakter ogólnopaństwowy, ale przed II wojną światową, wbrew rozpowszechnianym opiniom, zorganizowano je tylko cztery razy: w 1927, 1928, 1930 i 1933 roku. Prawdziwy, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, spektakl zrobiono 3 września 1933 r., czyli w ostatnie przed II wojną światową spalskie dożynki. Jak dowiadujemy się z "Komunikatu Dożynkowego" wydanego 10 sierpnia 1933 r. przez komitet uroczystości dożynkowych, święto plonów miało dać uczestnikom "niezapomniane, krzepiące na duchu poczucie przynależności do jednej, zgodnej rodziny wiejskiej, jako niezawodnej, a w liczbie i zdrowiu ducha najsilniejszej - ostoi Rzeczypospolitej." Apelowano, by każda ziemia, strojem, pieśnią, muzyką i wieńcem pokazała swój niepowtarzalny charakter i ta tradycja została zachowana do dzisiaj.  Po 67 latach, w roku 2000, tradycję wznowił Prezydent RP- Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006 – 2008 Dożynki w Spale miały tylko charakter regionalny.                                                                 

Od 2009 roku, Prezydent R.P. - Lech Kaczyński - Dożynki Spalskie przywrócił do zasięgu ogólnopolskiego, które kontynuował prezydent RP Bronisław Komorowski w latach 2010 - 2014.  Prezydent RP Andrzej Duda, po raz trzeci przyjął dożynkowy wieniec w Spale - w tym roku z woj. lubuskiego. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił Państwowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Mazowsze”, który tak jak w Sierakowie, urzekł perfekcyjnie przygotowanymi suitami z różnych regionów Polski. W trakcie wręczania wieńca Prezydentowi, Zespół ,,Mazowsze” prezentował się w strojach kurpiowskich Puszczy Zielonej i Białej i to był szczególnie miły widok. Grupa Wieńcowa ,,Młode Kurpie” przywiozła ze Spały jeszcze jedną wyjątkową pamiątkę - zdjęcie z Zespołem ,,Mazowsze”.

       Zupełnie nieoczekiwanie ,,Młodym Kurpiom” z Jednorożca przypadł zaszczyt reprezentowania Mazowsza na Dożynkach Prezydenckich w Spale.  To piękne wyróżnienie na XV – lecie pracy Zespołu ,,Młode Kurpie”, które obchodzimy w tym roku.

     Mamy więc nadzieję, że na tym ogólnopolskim święcie plonów, godnie reprezentowaliśmy ,,Serce Polski”, a szczególnie bliską nam Ziemię Jednorożecką i Powiatu Przasnyskiego.

                                                                            Barbara Nizielska