XX – lecie KZPiT „Jutrzenka’’

            27 sierpnia 2022 roku w liceum w Jednorożcu odbyła się niezwykła uroczystość – „Spotkanie Jutrzenki po latach’’. Zainicjowałam  spotkanie, aby uczcić ten niezwykły jubileusz- dwudziestolecia i spotkać tych, którzy śpiewem i tańcem sławili i nadal sławią  region.

 Zespół ludowy obchodził już piątą ,dziesiątą i teraz dwudziestą rocznicę. Miejscem spotkania była pięknie udekorowana stołówka szkolna. Zdjęcia przypominały wszystkim wspólnie przeżyte chwile, utrwalone na wieki. Rodziny szukały na fotografiach swoich bliskich, bywało, że nie od razu artyści zostali rozpoznawani. Niezwykłe przeżycia dotknęły wszystkich, wspomnienia, fotosy z wystąpień  i wspólny koncert , ależ się działo tego popołudnia… Niezastąpiona, jak zawsze, była pani Danusia Dąbek, która przygotowała przysmaki na biesiadę. Gorące dania, przekąski, ciasta i jubileuszowy tort, wszystko smakowało wyśmienicie.

Na początku spotkania głos zabrała Anita Dąbek – Łada, przedstawicielka zespołu. Podziękowała kierownictwu: Bożenie Szulc, pani Elżbiecie Jachimowskiej i panu Bogdanowi Jakubowskiemu, za wieloletni trud i zaangażowanie, za utworzenie KZPiT , w którym przez tyle lat młodzież tańczyła i śpiewała, a dziś mogła powrócić w mury szkoły i przeżyć cudowne chwile.

 Bo przecież zebrali się dawni członkowie zespołu,  którzy przybyli wraz ze swoimi rodzinami. Gościliśmy byłą dyrekcję szkoły panią Jolantę Bączek i Zygmunta Smolińskiego. To wówczas powstał zespół. Pierwsze wyjazdy, tańce, śpiewy, konkursy, udział w przeglądach – tak „Jutrzenka’’ zdobywała doświadczenie sceniczne i życiowe. Do takich chwil odniósł się dyrektor Zygmunt Smoliński, dziękując kierownictwu za pracę, kultywowanie tradycji, zaangażowanie dzieci i młodzieży , inwestycję w życie każdego uczestnika. Ale wielkie podziękowania należą się właśnie  panu Smolińskiemu, który pozwolił nam rozwinąć skrzydła i realizować pasje związane z muzyką ludową, folklorem i  Ziemią Kurpiowską.  

Obecni dyrektorzy- pani Joanna Pochoda i Artur Piotrak, kontynuują dzieło poprzedników, wspomagają „Jutrzenkę’’ służą radą i pomocą na wszystkich etapach działalności zespołu, który cały czas funkcjonuje. Dziękujemy obecnej dyrekcji za tyle ciepłych słów,  dziękujemy za kwiaty i pamiątki z okazji jubileuszu zespołu. Honorowym gościem był  Wójt Gminy Jednorożec – pan Krzysztof Iwulski, który podziękował kierownictwu  za pracę w zespole. Docenił zarządzanie i działalność „Jutrzenki’’. Wszyscy goście mieli możliwość spotkania dawnych członków zespołu, porozmawiania i wysłuchania pięknego koncertu.

Kwiaty, dyplomy, pamiątki, statuetki, wspólne zdjęcia oddają nastrój uroczystości jubileuszowej „Jutrzenki’’. Wszyscy stwierdzili, ze takie spotkania mają sens, takie spotkania pozwalają docenić pracę własną i innych, pozwalają zatrzymać się na chwilę i poczuć jedność.

A i łezki się w oczach wielu  zakręciły… Słowa wypowiedziane i niewypowiedziane… XX -lecie „Jutrzenki’’ minęło bardzo szybko, tak, jak mija czas. Odżyły nie tylko wspomnienia, ale także kontakty, które czasami życiowy wiatr przysłonił. Odżyły za sprawą spotkania i długiej biesiady.

Dziękuję bardzo członkom zespołu, zaproszonym gościom panu wójtowi ,dyrektorom. Dziękuję pani Elżbiecie Jachimowskiej, która swoją pracą i zaangażowaniem wspomaga zespól, wnosi tyle ciepła i dobroci. Dziękuję panu Bogdanowi Jakubowskiemu za muzykę i pracę od początku, bo przecież „Jutrzenka’’ to nasze wspólne dzieło.   Dziękuję komitetowi organizacyjnemu : Małgosi Przybyłek, Anicie Dąbek – Łada i Oli Budnej.

Każdy trud się opłacił. Bogata galeria ze spotkania zespołu mówi sama za siebie. Do zobaczenia na 25.leciu „Jutrzenki’’.


 

Bożena Szulc