Narodowe Czytanie 2022

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

      5 września 2022 roku, podczas jedenastej  edycji Narodowego Czytania,  w patio naszej szkole posłuchać można było ballad Adama Mickiewicza. Akcję zorganizowała nauczycielka języka polskiego liceum- Bożena Szulc przy współpracy z polonistką Agnieszką Hass.                 Do wspólnego czytania zaproszono pana wójta Krzysztofa Iwulskiego, dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych  w Jednorożcu- pana Artura Piotraka, panią wicedyrektor- Joannę Pochodę,   pracowników Gminnej Biblioteki w Jednorożcu- panie: Annę Urbaniak i Annę Zwierzchowską, pracownika Urzędu Gminy w Jednorożcu-  panią Magdalenę Bakułę.  Wśród  czytających ballady byli również nauczyciele naszej szkoły         oraz wybrani uczniowie liceum i szkoły branżowej.

        Publiczność nagradzała interpretację ballad gromkimi brawami. Było to święto literatury romantycznej, której wspólnym mianownikiem jest tajemniczość, ludowość i powrót do natury.